Průvodce výběrem hřiště

Průvodce výběrem hřiště

Jak na to a odkud začít?

1. Základní parametrem je bezpečnost

Vybírejte jen certifikované produkty, zaručující dostatečnou konstrukční spolehlivost, stabilitu a kvalitu materiálu, provedení a povrchového zpracování.

2. Houpačky, skluzavky a pískoviště

Tyto nejoblíbenější prvky by na zádném hřišti neměly chybět. Většina výrobců, prodávajících na českém trhu, má skluzavku a pískoviště již v základním vybavení. Než odešlete objednávku, zkontrolujte si, že specifikace obsahuje i tyto prvky.

3. Základní pojmy

Dětské hřiště se skládá obvykle z hrací věže, jejímž základem je podesta uzavřená hranoly, nebo prkny tvořícími pískoviště. Důležitým parametrem je výška umístění stropu pískoviště. Tato se obvykle pohybuje mezi 120 až 160 cm nad zemi. Slouží zároveň jako nástupní plocha pro skluzavku. Vyšší základna zůstává, díky své světlé výšce, komfortní i pro starší děti. Hrací věž je obvykle vybavena dřevěnou, nebo plachtovou stříškou.
Hrací věz je obvykle vybavena skluzavkou v délce 216 - 228 cm (umísťuje se na základnu ve výši 120 - 135 cm od země), nebo 265 - 300 cm (pro základny 140 - 155 cm nad zemi).
Houpačky jsou nejčastěji součástí přídavných modulů, buď samostatně stojících, které můžete přemísťovat po zahradě (nebo rozmístit na větší zahradě), nebo modulů pevně spojených s hrací věží. Moduly se prodávají nevybavené, tedy bez houpačkových sedáků, nebo častěji vybavené.
Nabídka houpačkových sedáků je skutečně pestrá. Pro malé děti doporučujeme tzv. baby sedák s pevnými zády. Zajímavým prvkem je ale i dvousedák pro houpání 2 dětí současně.

Pro zprovoznění pískoviště použijte kopaný písek bez kamenů. Říční písky obsahují jíl a jsou tak nevhodné. Pro pískoviště o rozměru 120 x 120 cm potřebujete zhruba 200 l písku. Rozhodně nezapomeňte na ochrannou síť proti kočkám, či na poklop na pískoviště. Síť je ale rozhodně komfortnějším a dostatečně efektivním řešením s ohledem na snadnou manipulaci.

Před pořízením skluzavky doporučujeme zvážit následující skutečnosti:

  • Nejfrekventovanějším materiálem je plast (Polyethylen), nebo nerez. Nerezové skluzavky jsou sice designově zajímavým prvkem, nicméně vedle finanční náročnosti při pořízení, se  navíc na sluníčku rozpalují.
  • Skluzavka by měla mít dostatečnou nosnost - děti často jezdí na skluzavce ve skupince, proto je vhodné kupovat skluzavku s nosností kolem 100 kg.
  • Dalším významným faktorem při volbě skluzavky je UV odolnost. Skluzavky se špatnou UV odolností se časem mění na nevzhledný plast i když je na zimu demontujete a uklízíte. Kvalitní skluzavka svůj vzhled výrazně nemění ani pokud ji necháte přes zimu venku a postačí ji na jaře omýt mýdlovou vodou.
  • Velmi zajímavým prvkem je vybavení skluzavky přípojkou na vodu a její případné umístění k bazénu.

4. Použití dřevěných materiálů

Hřiště se nejčastěji vyrábějí ze smrku, modřínu,  tzv. douglasky, tedy borovice (pro soukromý sektor), nebo agátu (nejčastěji pro hřiště pro veřejný sektor). Za skutečně exkluzivní materiál lze považovat cedrové dřevo. Dřevo je vždy hoblované, aby se zamezilo riziku ze zranění dětí o třísky.

Varianty povrchových úprav:

  • Čisté dřevo - není povrchově ošetřeno a povrchové ošetření bude potřebovat. Sami však při ošetření povrchu dřeva nedosáhnete účinku průmyslově provedené hloubkové impregnace. Pokud se rozhodnete provést sami povrchové ošetření dřeva, volte prosím zdravotně nezávadnou lazuru, nebo lazuru určenou normou pro dětské hračky.
  • Hloubková impregnace se provádí v impregnační komoře, kde vpravován do povrchu dřeva impregnační roztok. Hloubka ošetření je větší, než u povrchové lazury a prodlouží užitnou dobu dřeva.
  • V každém případě se poohlédnětě po výrobcích používajících zdravotně nezávadnou impregnaci (např. Woolmanit).
  • Modřínové dřevo je samo o sobě odolné proti hnilobě, plísním a houbám, proto se neimpregnuje, nocméně jeho negativní vlastností je tmavnutí (šedne, až černá), což může být z estetického hlediska často nepřijatelné, takže po určité době stejně vezmete štětku a barvu a natíráte... Na trhu se objevily i informace o jedovatsti modřínových třísek.

Tloušťka hranolů a síla dřeva

  • Obecně je je jedno ze základních kritérií při výběru hřiště. ;Silnější hranoly poskytují hřišti pevnost, stabilitu a jsou konstrukčně odolnější. Nejčastěji se používají hranoly o síle 7 x 7, nebo 9 x 9 cm. Je tedy logické, že ideální je maximální síla hranolů, tedy ideálně 9 x 9 cm a více.
  • Významná je i tloušťka spojovacích hranolů. Při použití hranolů (45 x 70 mm až 45 x 90 mm) na rám pískoviště (namísto často používaných prken s hranou cca 22 mm) je sezení pro dítě i pro dospělého, mnohem komfortnější.

5. Vlastní montáž hřiště

Může být tím, co rozhodne, jaký produkt koupíte.
Můžete koupit hřiště ve stylu IKEA a krok za krokem, prkenko za prkénkem s návodem v ruce montujete a montujete. Často je potřeba prkna krátit a upravovat. Nebo se rozhodnete pro předmontovanou verzi. Ale i zde si zjistěte, co výrobce předmontovanou verzí rozumí. Často jde jen o předvrtané dřevo.
Standartně by předmontovaná verze ale měla označovat smontovanou podestu, podlahu, zábradlé, smontované žebříky, lezecí stěny, případně i smontovanou střechu, nebo její jednotlivé prvky.
U takto předmontovaného hřiště je montáž méně náročnější a vystačíte si v podstatě s akušroubovákem a základním nářadím.

Ukázku montáže dětského hřiště jsme pro vás natočili a umístili sem.
Pokud si ale ani po shlédnutí videa nejste jistí, že zvládnete montáž , nekonečné otázky dětí typu: "Tati, kdy už to bude"  a a další netrpělivé pomocníky, nebo máte spoustu jiných starostí, nabídne Vám jistě prakticky každý prodejce montáž hřiště za úplatu svými techniky.

6. Na co si ještě dát pozor?

Součástí hřiští jsou obvykle šplhací lana a žebříky. Všímejte si síly a materiálu použitého na lana. Slabá tloušťka je nekomfortní, některé druhy především syntetických materiálů mohou při šplhání způsobit popáleniny.
Pokud je Vaše hřiště vybaveno šplhací stěnou, povšimněte si materiálu použitého na šplhací body. Atraktivní vzhled plastových bodů je vykoupen jejich kratší životností. Dřevěné šplhací body zase svým designem každého nenadchnou. Ideální svou odolností a vzhledem jsou šplhací body z umělého pískovce, které však zase mají tendenci časem blednout.
Umístění šplhací stěny: Svislé umístění je vhodnější pro větší děti, stěna je prudká a vyžaduje větší pohybové dispozice. Šikmá stěna je vhodnější pro malé děti a pro malé děti je vhodnější, než třeba žebřík. Nejlepším podkladem pro Vaše hřiště je písek, tráva, mulčovací kůra, dřevěné hobliny, nebo štěrk. Finančně náročnějším, ale elegantním a bezpečným řešením je využití tlumících dopadových desek.
Zemní kotvy, sloužící ke kotvení hracích sestav do zeminy, nerovného terénu, svažitého terénu, nebo do betonu dodává většina výrobců.

Dětské hřiště můžete dětem skutečně nazdobit využitím doplňků, jako jsou dalekohledy, periskopy, teleskopy, kormidla, volanty, ale i šplhaci lana, lezeci stěny, šplhací žebříky a lezecí kameny. Výhodou je, že velkou část těchto doplňků můžete postupně dokupovat a dětem hřiště měnit a dotvářet.

Asi vidíte, že volba správného hřiště, jeho provedení a vybavení, není jednoduchá věc.

Věříme, že Vás potěší, že jsme otevřeli v Praze první specializovanou prodejnu dětských hřišť, kde Vám náš školený personál s výběrem ochotně pomůže. Hřiště nejvýznamnějších světových i lokálních výrobců si můžete na místě prohlédnout, vyzkoušet a třeba i vybrat v Praze, na Kutnohorské ulici 455/76a.

Odeslat článek známému   Vytisknout